Jdi na obsah Jdi na menu
 


 

 

 

Osteoporóza a jak se jí bránit? Prevencí!


Následující desetiletí vyhlásila Světová zdravotnická organizace “dekádou kostí a kloubů”. Reaguje tak na trvalý vzestup onemocnění pohybového systému, který se stává zdravotním, sociálním a zejména ekonomickým problémem. V České republice je odhadovaný počet pacientů s osteoporózou cca 750 000 (tj. 7-8% všeho obyvatelstva) a tvrdí se, že pokud by všichni tito pacienti byli řádně léčení, spotřebovala by péče na ně veškeré prostředky, které stát do zdravotnictví ročně vkládá. 

Na co si dát pozor? Pozor na zlomeniny.

Fraktury osteoporózy vznikají v následujících případech:

a) v terénu , nejčastěji po pádu, někdy zcela nenápadném
b) patologickými zlomeninami, jejichž vznik nevyprovokovalo žádné zevní násilí
Obrazek

 

 

 

 

Jaké jsou hlavní rizikové faktory vzniku osteoporózy?


1)Pacientem neovlivnitelné:

Pohlaví -větší výskyt u žen. Genetické vlivy. Vývoj osteoporózy je ze 60-80 % podmíněn právě dědičnými faktory, jsou rodiny, kde je výskyt častější. Vlivy rasové, bílá rasa, vlivy geografické a klimatické. V těhotenství a při kojení stoupají nároky na přísun vápníku pro matku.


2) Faktory ovlivnitelné( poznáváte se ?):

Zdravý způsob života, tělesný pohyb, strava bohatá na kalcium, vit. D. Nebezpečí hrozí u anorektických žen. U žen a dívek díky nevhodnému hubnutí s následnými poruchami menstruačního cyklu v důsledku nedostatečné produkce ženských pohlavních hormonů, pro jejichž tvorbu chybí stavební látky. 

U současné mladé i starší populace, které chybí  pravidelný pohyb a kouří. 

U populace s často drastickými a zcela nevhodnými dietami, nadmírou tuků.

U hubených žen, především po přechodu.

U jedniců s kouřením a nadměrným popíjením alkoholu.

U teenagera, s nadměrnou konzumací  koly, je dobré ale připomenout si negativní vliv fosfátů obsažených v kolových nápojích na vylučování  vápníku z potravy.

Jaké jsou komplikace osteoporózy?


Udává se, že celoživotní riziko osteoporotické zlomeniny je u žen větší než riziko karcinomu prsu a vaječníků, u mužů větší než riziko nádorů prostaty (jedná se o nejčastější nádorová onemocnění). Nejčastější lokalizací zlomeniny jsou přitom: krček stehenní kosti, předloktí - v oblasti zápěstí a páteřní obratle - zejména dolní hrudní a bederní. Počet zlomenin stehenní kosti hrozivě narůstá, přitom asi jen 1/3 nemocných se relativně dobře zhojí, zbývající jsou odkázáni na kompenzační pomůcky (berle, vozíky), pomoc okolí, případně zůstávají imobilní, upoutaní na lůžko, v nejhorším případě umírají na komplikace. Asi polovina pacientů po této zlomenině zůstává odkázána na ústavní péči.

Jak se bránit?

Základem je dostatečný přísun vápníku.  Doporučené denní dávky se liší podle věku - u dospívajících 1200-1500 mg, u mladých žen 1000 mg, u žen po přechodu a u starých žen 1500 mg denně. Potřeba vitaminu D je u mládeže a mladých žen zajištěna pobytem na čerstvém vzduchu a rozumným sluněním. Starším ženám, které většinou trpí nedostatkem D vitaminu, dodáváme 600-800 IU vitaminu D denně. Z dalších obecných opatření ve stravě je vhodný normální přísun bílkovin, méně solit, alkohol pouze příležitostně. Nekouřit. U žen těsně po menopauze s klimakterickými příznaky doporučujeme hormonální substituční léčbu, která zajistí i prevenci osteoporózy.“ A dodává: „Pravidelnou fyzickou aktivitou můžeme docílit nárůstu kostní hmoty až o 10 % hlavně u rostoucího organismu. Pohybem a cvičením uvolňujeme zkrácené svaly, zlepšujeme svalovou sílu, držení těla a stabilitu. Je nutné zdůraznit pravidelný pohyb, běžné cvičení či sportovní hry dle zájmu u mladších. Nejsou vhodné jednostranné sporty s extrémní fyzickou zátěží. U žen po menopauze a u starých žen je vhodná pravidelná chůze cca 1 hodinu denně, turistika v nenáročné krajině, cvičení bez švihů a doskoků, jízda na kole, plavání.“
Takže pohyb, dobrá dieta a především dle zásad medicíny založené na důkazech se dnes ukazuje jako skutečně účinná léčba kombinací vápníku a vitaminu D (snižuje riziko zlomenin krčku stehenní kosti a dalších zlomenin téměř o 30%). Viz CALCIUM FORMULA. 

 

Co lékaři doporučují nemocným pacientům s osteoporózou?


* pohyb (z důvodů preventivních i léčebných) - nenahraditelná je svižná chůze cca 3-4 km za den,  *strava s dostatkem vápníku - mléčné výrobky ( pozor na tuky, doporučuji do 30% tuku v sušině), zelenina, ořechy - zejména lískové, sardinky, mák atd.
* u žen po gynekologických operacích, při kterých byly odstraněny vaječníky, případně u žen v menopauze dosud neléčených hormonálně, vřele doporučuji konzultaci s gynekologem - pozor nejen u již prokázané osteoporózy, ale hlavně z důvodů preventivních (osteoporóza, kardiovaskulární onemocnění, některé druhy rakoviny ženského pohlavního ústrojí)
* prevence pádů - kvalitní obuv, odstranění překážek v domácím prostředí, ale také přiměřená fyzická kondice, udržující či zlepšující pohybovou koordinaci
* u pacientů s podezřením na osteoporózu, doplňte vyšetření v osteologické poradně - denzitometrie (vyšetření hustoty kostí)
* Vždy lze doporučit suplementaci potravinového doplňku jako bylinná směs Calcium Formula se zvýšeným obsahem vápníku, hořčíku a vitaminů.... 

 

Leták o Calcium Formula si stáhněte zde.

 

Proč užívat bylinný doplněk stravy Calcium Formula?

 

Dlouhodobé užívání CF podporuje růst kostí a jejich dostatečnou mineralizaci, čímž příznivě ovlivňuje budování kostní hmoty v růstovém období a zpomaluje její ubývání v pozdějším věku, působí preventivně proti vzniku osteomalacie a osteoporózy, zvyšuje hustotu kostí! Máme mnoho případů osteoporózy nebo osteopenie, kdy po pravidelném užívání 3-4 tablet denně, kritický stav ustoupil do normálu. CF je určená pro podporu tvorby kostní tkáně. Výjimečnost Calcium Formula je korunována přítomností bylinných směsí, která je zdrojem nejen biologicky dostupných minerálních látek nutných pro stavbu a obnovu kostní tkáně (Ca, Mg), ale také látek sloužících jako zdroj pro syntézu anorganických složek chrupavky.

 

Kdy Calcium Formula pomáhá?

 

Při kloubních onemocněních (artróza, artritida, revmatismu a dna), zmírňuje loupání a bolesti v kloubech, ochraňuje kloubní chrupavku a podporuje její regeneraci, účinně působí proti kloubním zánětům, podporuje růst kostí a jejich dostatečnou mineralizaci, čímž příznivě ovlivňuje budování kostní hmoty v růstovém období a zpomaluje její ubývání v pozdějším věku, působí preventivně proti vzniku osteopenie, osteomalacie a osteoporózy, zlepšuje kvalitu vlasů, nehtů a elasticitu pokožky, působí proti vzniku zubního kazu.

 

 

Příklady, kdy Calcium Formula pomohla:

 

Žena 82 let, prasklá patella, bez chirurgického zákroku - užívala 4 tablety denně a po 4 měsících odešla z nemocnice sama (pouze s holí). Žena 49 let - po 5 měsíčním užívání - osteoporóza ustoupila - má průkaznou kompletní dokumentaci. A mnoho dalších....

 

Doporučujeme Vám "dexu" - test hustoty kostní tkáně, denziometricky, nebolí to.

 

Pro Vaši kontrolu, si prosím, před pravidelným užíváním Calcium Formula, si dejte provést kostní denzity test, který může měřit hustotu kostní tkáně na různých místech těla. Po 3 až 4 měsících užívání Calcium Formula, opět Follow - up test znovu, budete vidět  obrovské zlepšení a výsledky! 

Údaje získané vyšetřením posoudí radiolog, tedy lékař specializovaný na provádění a hodnocení rentgenových vyšetření. Obsah minerálu ve skeletu (celé kostře) se stanoví v g/cm2. Možností je i stanovit souhrnný objem kostního minerálu, také v g/cm3. Výsledky pak pošle lékaři, který vám vyšetření předepsal. T-skóre vyjadřuje odchylku výsledku vašeho vyšetření od tabulkové hodnoty kostní minerální denzity mladých zdravých jedinců stejného pohlaví. Hodnota vyšší než −1 se považuje za normální, hodnoty mezi −1 a − 2,5 jsou hodnoceny jako osteopenie, první stadium řídnutí kostí. Pokud je T-skóre nižší než − 2,5, odpovídá osteoporóze. T-skóre se používá k vyjádření rizika zlomeniny.

Pokud test ukáže skóre kostní minerální denzity mezi -1-2,5, to znamená, že máte osteopenie nebo nízkou hustotu kostí. Pokud máte nízkou hustotu kostí, začněte suplementovat Calcium Formula a snažte se změňit životní styl,  snížíte tak rizikové faktory, které mohou ovlivnit zdraví kostí. 

Pokud test ukáže skóre kostní denzity -2,5 nebo pod, je Vám diagnostikována osteoporóza. To znamená, že hustota kostní tkáně je nízká a hrozí zlomeniny. Váš lékař pravděpodobně doporučí léčbu, aby se zastavil další úbytek kostní hmoty a zabránilo zlomeninám. Změňte také životní styl a začněte suplementovat Calcium Formula. Pravidelně provádějte Follow-up test a sledujte hustotu kostí a účinnost léčby, kterou vám lékař poskytnul. 


ZÁVĚREM.

 

Co na základě znalostí o osteoporóze doporučují lékaři ?


* pohyb, pohyb a zase jen pohyb (z důvodů preventivních i léčebných) - nenahraditelná je svižná chůze cca 3-4 km za den, důležité i pro přísun slunečního záření, nutného k tvorbě vitaminu D, významné zejména u starších lidí
* strava s dostatkem vápníku - mléčné výrobky ( pozor na tuky, doporučuji do 30% tuku v sušině), zelenina, ořechy - zejména lískové, sardinky, mák atd.
* u žen po gynekologických operacích, při kterých byly odstraněny vaječníky, případně u žen v menopauze dosud neléčených hormonálně, vřele doporučuji konzultaci s gynekologem - pozor nejen u již prokázané osteoporózy, ale hlavně z důvodů preventivních (osteoporóza, kardiovaskulární onemocnění, některé druhy rakoviny ženského pohlavního ústrojí)
* prevence pádů - kvalitní obuv, odstranění překážek v domácím prostředí, ale také přiměřená fyzická kondice, udržující či zlepšující pohybovou koordinaci
* u pacientů, kde mám podezření na osteoporózu, většinou doplňuji vyšetření v osteologické poradně - denzitometrie (vyšetření hustoty kostí)
* prakticky vždy lze doporučit potravinové doplňky se zvýšeným obsahem vápníku a vitaminu D

Závěrečný test z praxe pro pozorné čtenáře:

Obézní pacientka 57 let, před 15 lety gynekologická operace – odstranění dělohy a obou vaječníků, v průběhu 5 let třetí zlomenina (kotník pravé nohy, pravé a nyní levé zápěstí po uklouznutí doma).

ObrazekCo myslíte:

a) je nešikovná,

b) má ale chudák smůlu,

c) má osteoporózu?


Pokud si myslíte, že c je správně a doporučili byste pacientce alespoň zvýšený přívod vápníku a speciální cvičení  máte pravdu.

Např. pokud doporučíte Calcium Formula, učinili byste pro ni velmi mnoho.

Definice osteoporózy : progredující systémové onemocnění skeletu, charakterizované úbytkem kostní hmoty a poruchami mikroarchitektury kostní tkáně a v důsledku toho zvýšenou náchylností kostí ke zlomeninám.

Více o osteoporóze z vědeckých studií zde.

PDF o Calcium Formula zdarma získáte zde.